Dünden Bugüne Anahtarcılık … Anahtarcılığın Geleceği !

Anahtarcılık ( Çilingirlik) mesleği 2000 li yılların başına kadar uzmanlık gerektiren, yüksek karlı geleceği parlak mesleklerden biri olarak dikkat çekiyordu. Birçok sektörde olduğu gibi anahtarcılık mesleği de teknolojide baş döndüren hızda meydana gelen gelişmeler neticesinde ciddi bir tehtit ile karşı karşıya kaldı. 90 lı yıllarda fotoğrafçılığın ne kadar parlak bir sektör olduğunu çok iyi hatırlıyoruz. Dijital teknolojilerin hayatımıza hızla girmesi ile bu sektör ciddi anlamda daraldı ve sadece konusunda uzmanlaşan ,yeni teknolojilere yatırım yapan firmalar ayakta kalabildi.

Anahtarcılık sadece mekanik temelli bir meslek iken ilk tehdit sinyalleri 1-2 anahtar makinesi alıp her köşe başını işgal eden , eğitimsiz , tek başarıları fiyat kırıp piyasayı bozan “niteliksiz anahtarcılar” dan alıyordu . O zamanlar OTO-YALE-KASA diye meşhur slogan her anahtarcı dükkanının tabelalarını süslemekte iken önce OTO yu kaybetme tehdidi ile karşı karşıya kaldı. İmmobiliser otomobillerde kullanılmaya başlamasının ardından , önce birçok anahtarcı büyük hevesler ile ciddi yatırımlar yaptılar ancak bu yatırımlar kendini amorte bile edemeden demode oldular.  Teknoloji o kadar hızlı gelişiyordu ki anahtarcı dükkanları immo kopyalama makinesi çöplüğüne dönüşmüştü. Anahtarcılar ne olduğunu anlamadan karşılarında dev bir rakip buldular : OTO YETKİLİ SERVİSLERİ. Artık rekabet had safhada ve karlılık yerlerde sürünmekteydi.  Bazı araba üreticileri ise mekanik anahtarı tamamen kaldırıp , elektronik veya kartlı anahtar sistemlrini  piyasaya sürerek zaten can çekişmekte olan mekanik oto anahtar pazarına son darbeyi vurdu.

Diğer taraftan KASA piyasasında özellikle ev tipi dijital kasalar mekanik kasaların yerini alıyordu. Son kullanıcılar kasa için anahtar taşımaktansa bir şifre ile kasan açmanın rahatlığı cezbediyordu.

Evde kalan tek kale EV kapılarıydı. Anahtar çoğaltmanın amiral gemisi olan apartman giriş kapıları yavaş yavaş kartlı ve şifreli geçiş sistemlerine teslim oldu. Ev ve Ofis kapılarında ise parmak izli ,kartlı ve uzaktan kumandalı tamamen dijital sistemler son yıllarda ciddi anlamda pazar payını arttırırken, otellerde ise topuzlu kilitler artık yerini hızla kartlı otel kilitlerine bıraktı.

Peki durum bu ike neler yapmalıyız da mesleği yok olma tehdidinden kurtarmalıyız ?

Önümüzdeki yıllarda özellikle mekanik anahtar kopyalama adetsel olarak hızla bir düşüş yaşayacak ve cirosal anlamda tüm önemini yitirecek. Kartlı geçiş sistemleri için kart çoğaltma talebi artacak ancak kart teknolojisinde de kopyalama güvenini arttıracak önlemler alınması kaçınılmaz olacak. Son kullanıcılar hayatlarına giren bu kadar çok kartı taşımaktan hoşnut olmayacakları için dijital kartlarda da master sistem yapılması veya birden çok kartı tek karta toplayan sistemler gündeme gelecek.

Mekanik kilit veya barel satışında ise yapı marketler Anahtarcılık için tehlike olmaya devam edecek. Burada da patentli anahterlı , motorlu özel fonksiyonlu ve ve özellikle elektro-mekanik barel ve kilitler ön plana çıkacak. Satışı ve montajı uzmanlık gerektiren bu tip ürünler yapı marketlerden alınamayacağı için Anahtarcılar için güvenli limanlardan biri olacak. Son kullanıcılar mekanik kilitlerin kaba kuvvet ile devre dışı bırakıldığına inanıp mutlaka birde elektronik güvenlik sağlamak isteyecekler ve bu talep özellikle alarm sistemlerinin satışını tetikleyecek.

Bugün ki anlamda “ANAHTATCILIK” mesleği malesef önümüzdeki 10 yıl içinde tamamen ortadan kalkacak. Yakın gelecekte Anahtarcı dükkanları “Güvenlik Çözümleri Merkezi” haline gelecek. Anahtarcılar kendilerini bu yönde geliştirmediği taktirde , bu boşluğu elektronikçiler ve alarm firmaları tarafından doldurmak çok zor olmayacaktır. Günümüzde çok üst düzel elektronik bilgisine ihtiyaç olmadan son kullanıcılara satılacak dijital kasalar , kablosuz alarm sistemleri ve geçiş kontrol sistemleri gerek cirosal anlamda gerekse karlılık açısından mesleğe yeni bir soluk getirebilir. 200 müşteriye birer mekanik anahtar yapılarak sağlanacak ciroya , 1 adet ev tipi dijital kasa satarak ulaşmak mümkündür.

Konu yine dönüp dolaşıp eğitime gelmektedir. Firmaların üzerine düşen görev her zamanki gibi yeni teknolojilerden sizleri haberdar etmek ve etkili bir şekilde eğitim programları sunmak. Bunun için Anahtarcılar Odaları ve Federasyonu tarafından yapılan eğitim ve seminerler büyük bir fırsattır.

 

NeredesinUstam.com

golge