Elektrik Aboneliği Nasıl Olur ?

Elektrik tesisatları günümüz modern şehirlerinde yönetim aygıtları tarafından kurulur ve bu hizmetlerden kullanılması karşılığında devlete belli miktarlarda ödeme yapılır. Bununla beraber evine ve işyerine elektrik bağlatmak isteyen kişilerin de birtakım işlemler yaptırması gerekir. Bunlara bakacak olursak : Evine elektrik bağlatmak isteyen bir kişi öncelikle yetkili elektrikçi bulmak zorundadır. Tesisatı yetkili bir elektrikçi yapmış ise zaten herhangi bir sorun çıktığında yine aynı yetkili kişinin bu sorunu düzeltmesi söz konusudur. Önce elektrik dağıtım şirketine başvuru yapılır. Sonrasında abonelik işlemleri gerçekleştirilir. Abone olmak için gerekli evraklar tamamlanır. Gerekli evraklar, başvuru yapan kişi eğer ev sahibiyse evin tapusu ve kimlik fotokopisidir. Eğer başvuran kişi kiracı ise kira kontratının aslı, kimliği ve ikametgah belgesini götürmelidir.

Eğer ortada daha ev yoksa yani inşaat aşamasındaysa önce şantiye elektriği verilir. İnşaatın yapılması için gerekli olan elektrik verilir. İnşaat bittikten ve vatandaş iskanını aldıktan sonra bu konuyla ilgili ilk müracaatını yapar.

İşyerine ilk olarak elektrik almak isteyen vatandaşımız öncelikle yetkili bir elektrikçiye elektrik tesisatını yaptırır. Tesisat bitince elektrikçi tarafından abone işlemleri için başvurusunu iletir, tesisatın düzgün olup olmadığının kontrolünden sonra kendileri sözleşmeye çağırılır. Başvuran kişi işyeri sahibiyse beraberinde tapu fotokopisi, iskan fotokopisi, vergi levhası ve kimlik fotokopisini götürür. Başvuran şirket ise abone işlemleri için imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve şirket kaşesini götürmek zorundadırlar. İlk elektrik açımında bu işlemleri yetkili bir elektrikçinin takip etmesi gereklidir, başka birisinin takip etmesi pek mümkün olamayabilmektedir.

 

Elektrik tesisatınızla ilgili bir sorun yaşıyorsanız yada yeni bir elektrik aboneliği yapmayı düşünüyorsanız , NeredesinUstam.com dan size en yakın elektrikçiyi bulun ve elektrik işinin uzmanlarıyla problemlerinizi daha hızlı çözün…

golge