Yangın Alarm Sistemleri Hakkında Bilinen Ve Bilinmeyenler

 

Yangın alarm sistemi deyince insanın aklına gelen, yangın anında ışıklı ve sesli uyarı veren sistemler oluyor. Peki, yangın alarm sistemleri nasıl çalışır? Bizi, ailemizi, çevremizi ve sevdiklerimizi yangına karşı koruyan bu tür sistemler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız aklınıza takılan soruların yanıtlarını bu makalemizde bulacaksınız…

 

Öncelikle günümüzde yangın alarm sistemlerini tanımlarken ikiye ayırmak gerektiğini belirtmeliyim bunlardan birincisi konvansiyonel yangın algılama sistemleri diğeri ise adresli yangın alarm sistemleridir. En temelde yangın alarm sistemlerini bu iki kısma ayırmak bütünü anlamak için oldukça önemlidir. Şimdi isterseniz konvansiyonel ve adresli sistemler hakkında detaylı bilgi sahibi olalım.

 

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri

 

Konvansiyonelin kelime anlamı sıradan alışılagelmiş demektir. İlk çıkan ve günümüzde hala kullanılmakta olan yangın ihbar sistemlerine verilen isimdir. Konvansiyonel yangın alarm sistemleri genellikle basit sistemlerdir. Bu tür sistemlerde yangın algılaması zon temeline dayanır. (Zon: Belirli bir bölge)

 

Konvansiyonel yangın alarm panelleri 1, 4, 8, 16, 32…ve benzeri zon sayılarından meydana gelmektedir. Her zona bir ya da daha fazla paralel yangın algılama dedektörü bağlanabilmektedir. Herhangi bir dedektörden alarm geldiğinde o dedektörün bağlı bulunduğu zon yangın paneli üzerinde bir ışıkla gösterilmektedir.

 

Bu tür sistemler ekonomik olduğundan dolayı günümüzde özellikle küçük projelerde çok sık kullanılmaktadır. Adresli sistemlere göre tek avantajı da zaten ekonomik oluşlarıdır. Bunun dışında dezavantajları ise dedektörlerinin ısı ve hava değişimlerinden etkilenmesi dolayısı ile yanlış alarm risklerinin çok olmasıdır.

 

Dedektörlerin ve panelin programlanabilir özellikte olmaması dolayısı ile fonksiyonel bir özellik taşımamasıdır. Konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde kullanılan yangın algılama dedektörleri şu şekildedir.

 

 • Konvansiyonel Duman Dedektörleri – Konvansiyonel Isı Dedektörleri
 • Konvansiyonel Beem Dedektörler – Konvansiyonel Yangın Butonları –
 • Konvansiyonel Yangın Sirenleri – Konvansiyonel Yangın Flaşörleri ürünleri en çok kullanılan konvansiyonel yangın algılama ekipmanlarındandır.

Şimdi de biraz adresli yangın alarm sistemleri hakkında bilgi vermek istiyorum,

 

Adresli Yangın Alarm Sistemleri

Adresli yangın alarm sistemleri adı üstünde adresli olmaktan gelmektedir. En kısa ifade ile yangının adresini kesin olarak bildirmesi temeline dayanır. Adresli yangın algılama sistemi tamamen elektronik ve programlanabilir sistemler bütününden meydana gelir. Bu yangın algılama sisteminde her yangın algılama dedektörünün bir adresi bulunmaktadır. Buda alarm veren dedektörün kolaylıkla panelden görünmesi ve paralelinde yangının çıkış noktasının kolaylıkla tespit edilmesi temeline dayanır.

 

Adresli sistem konvansiyonel yangın algılama sistemine göre çok daha profesyonel ve çok daha gelişmiş bir yangın algılama sistemidir. Günümüzde orta ve büyük çaplı birçok projede adresli yangın alarm sistemleri kullanılmaktadır. Konvansiyonel sisteme göre en büyük dezavantajı fiyatı olmasına rağmen günümüzde fiyat olarak da giderek konvansiyonel sistemlere yaklaşmaktadır.

 

Adresli sistemlerde loop yapısı bulunmaktadır. Buda bir çivt kablonun yangın panelinden sahaya çıkarak sahadaki bütün elemanları seri olarak dolaşması ve panele geri dönermesi mantığında bir kablolama yapısıdır. Yine konvansiyonel sistemlerde bulunan zon yapısını adresli sistemlerde elektronik olarak yazılım vasıtası ile oluşturmak mümkündür.

 

Adresli sistemlerde her yangın algılama elemanı ve yangın algılama dedektörünün hassasiyet ayarı yazılım üzerinden panel vasıtası ile ayarlanabilmektedir. Bu da hava ve ısı değişimlerinde konvansiyonel alarm sistemlerinde çokça olan yanlış alarm risklerini ciddi miktarda azaltmaktadır.

 

Adresli yangın alarm sistemleri birkaç dedektörden tutunda binlerce dedektör ve yangın ekipmanına kadar büyüklükte olan projelerde rahatlıkla kullanılabilirler ve mükemmel yangın güvenliği sağlarlar. Adresli yangın alarm sistemlerinde kullanılan yangın algılama dedektörleri şu şekildedir.

 

 • Adresli Duman Dedektörleri
 • Adresli Isı Dedektörleri
 • Adresli Beem Dedektörler
 • Adresli Multi sensörler
 • Adresli Yangın Butonları
 • Adresli Yangın Sirenleri
 • Adreslil Yangın Flaşörleri
 • Adresli Zon Modülleri
 • Adresli Kontak izleme modülleri
 • Adresli Giriş çıkış modülleri ve buna benzer diğer birçok adresli yangın algılama sistemi ekipmanlarından meydana gelmektedir.

 

Adresli yangın alarm sistemlerinde aynı zamanda yangın damperleri, duman damperleri, flow switchler, yangın vanaları, otomatik kapılar ve buna benzer birçok sistem yangın algılama paneli üzerinden kontrol edilmektedir. Günümüzün çağdaş yangın algılama panelleri ve çağdaş yangın güvenliğinde kontrol edilmesi gereken bu tür sistemleri kumanda edebilmesi açısından adresli paneller çok önemli bir yere sahiptir.

 

Yangın dedektörleri hakkında kısaca bilgi verecek olursak; Duman dedektörleri adı üstünde yangının dumanını algılar, Isı dedektörleri sıcaklığı, Kombine dedektör ya da multisensör denen elemanlar ise hem duman hem de sıcaklığı algılarlar.

 

Beem dedektörler yüksekliği on metrenin üzerinde olan yüksek tavanlarda dumanı algılamak için kullanılan dedektör çeşitleridir. Yangın butonları basıldığında yangını haber veren, Siren ve Flaşörler ise yine yangın anında insanları sesli ve ışıklı olarak uyaran sistemlerdir. Kontak izleme modülleri konvansiyonel dedektörleri sisteme bağlamaya yarayan veya konumu izlenmek istenen vana ya da damperin kontaklarının izlenmesine yarayan ekipmanlardır.

 

Yangın alarm sistemlerinde kullanılan kablolara gelince; Kullanılan kablolar 1x2x1+0,8 JY(st)Y veya 1x2x1+0,8 JH(st)H kablolardır. Burada kesitler çoğunlukla değişebilir. Özellikle adresli yangın alarm sistemlerinde kullanılmasını tavsiye ettiğimiz yangın kablosu ise 1x2x1,5+0,8 JH(st)H FE180 P90 kablodur. Yangın dayanımlı olan bu kablo yangın algılama sistemleri için olmazsa olmazlardan biridir diyebiliriz. Ne kadar profesyonel bir yangın algılama sisteminiz olursa olsun yangın anında kablolarınız yanarsa sisteminizin hiçbir önemi kalmayacaktır.

golge